Névnapi verses köszöntők, képeslapok - Pál Júlia tollából

Különleges, verses névnapi köszöntők, képeslapok, nevek jellemzése, jelentése, saját versek

toll.png

SZERVÁC

május 13.

 szervac.png

Neved napjára kívánok sok szépet,
legyen számodra boldogság az élet.
Mint gyöngyvirág az erdő közepén,
úgy viruljon az életed, névnapod ünnepén!

 

 toll.png

Szervác név jelentése:

a megmentett

Szervác név eredete:

A latin Servatius név rövidülése.

Szervác név jellemzése:

 Fontos számára az érvényesülés és a siker, ezt akkor érheti el, ha másokért küzd. Feladata mások megsegítése. Képes az előrelátásra, a tervezésre. Minden helyzetben lehet rá számítani, ha úgy érezheti, kitűnik valamiben. Nagyon jó gyakorlati képességei vannak. Olyan embernek kell lennie, aki példát mutat, segíti az embereket, akire felnéznek, akiben meglátják a segítő szándékot, aki más emberek boldogságáért felelős. Nehezen fogad el olyan helyzeteket, amelyben alá kell rendelődnie. Emiatt a párjával is ütközhet. Megkapja az energiát és a lehetőséget a kiteljesedésre, de egyedül nem megy. Életében a nagy kérdés, hogy miként tud alkalmazkodni, és elfogadni olyan helyzeteket, amelyekben nem ő irányít. Problémát az önfejűsége okozhat.

 

 Népi hiedelmek:

A legenda szerint, az i. u. 3-4. században élt három szentéletű férfi a keresztény hitéért áldozta életét, más források viszont azt állítják, hogy valójában halálra fagytak, mert ruháikat a szegényeknek adták. Noha e szent emberek (St. Pancratius, St. Servatius és St. Bonifatius) - akiknek a száma egyes vidékeken St. Mamertussal (május 11.), a viennei püspökkel és St. Sophie-val (május 15.) kiegészülve, olykor négyre vagy ötre bővül - mint „fagycsinálók”, Európa más vidékein is hasonló néven (Ice Saints, Icemen, Eismänner) ismertek, néhány néprajzkutató a május közepi lehűlés tapasztalati megfigyelését a Kárpát-medence népeinek tulajdonítja, a fagyosszenteket pedig magyar szenteknek tartja.

Némiképp emellett szól, hogy a magyar néphit számos legendát ismer a három férfiról: ezek szerint Pongrác kánikulában, a subájában megfagyott, Szervác a Tisza közepén víz nélkül megfulladt, Bonifácot pedig agyoncsípték a szúnyogok. Mivel ezért nagyon megharagudtak, bosszút esküdtek ellenünk, és évről évre visszajárnak, hogy tönkretegyék a termést. Fagyot ráznak, letarolják a veteményt, megdermesztik a földet, sok fájdalmat okozva ezzel az embereknek.

A fagyosszentekkel kapcsolatos néphit egyáltalán nem alaptalan, ugyanis május elején nagy a valószínűsége a sarkvidéki hideg légtömegek betörésének a Kárpát-medencébe, az ezzel járó derült időnek és az erős éjszakai lehűlésnek. A fagyosszentekhez kötődő hiedelem még helytállóbb lesz, ha figyelembe vesszük az 1582-es naptárreformot. Ekkor tértek át ugyanis a ma is érvényes Gergely-naptárra. Akkor a korábbi - még a Julius Caesartól származó - Julianus-naptár pontatlansága miatt felgyülemlett hibát azzal küszöbölték ki, hogy 1582. október 4-e után másnap október 15-ét írtak. Ettől kezdve tehát 10 nappal eltolódtak a dátumok a régi naptárhoz képest. A fagyosszentek időjárási szabálya viszont - Pongráchoz, Szerváchoz, Bonifáchoz kötődve - május 12-14. maradt ezután is. Ezért a gyakran hallott "korán jöttek az idén a fagyosszentek" megállapítás valójában indokolatlan, hiszen az előbbiek alapján tulajdonképpen május első napjaiban van a rendes idejük. Az éghajlati statisztika is több fagyesetet mutat ki erre az időszakra, és jóval kevesebbet a fagyosszentek tényleges napjaira.

A fagyosszentekhez kapcsolódó jövendöléseket főként rigmusokban fogalmazta meg a nép. "Sok bort hoz ám a három ác (Pongrác, Szervác, Bonifác), ha felhőt egyiken se látsz!" "Szervác, Pongrác, Bonifác, megharagszik, fagyot ráz!", vagy "Pongrác, Szervác, Bonifác, Zsófia is lehet gyász!" Ez utóbbi arra utal, hogy nálunk is hozhat Zsófia napja fagyot, ezért egyes vidékeken a Zsófiákat is a rossz emlékű fagyosszentek közé sorolják.

A májusi fagy igen gyakran egy esztendő termését tehette tönkre, akár országos csapás is lehetett, így érthető, hogy a földműveléssel foglalkozók külön figyelemmel fordultak a jelenség felé. A kalendáriumok bölcsei ezért az alábbi tanácsot adták a gazdáknak: "Szervác, Pongrác, Bonifác, mind a fagyos szentök, hogy a szőlő el ne fagyjon, füstöljenek kendtök!"

 

 

Névnapi verses köszöntők, különleges névnapi képeslap,név jelentése, híres emberek.

Szeretettel üdvözöllek!

Kedves látogató, különleges névnapi köszöntők, képeslapok, versek, viccek, aforizmák, idézetek, érdekes könyvek várnak rád! Lépj be a szavak varázslatos világába

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 706
Tegnapi: 976
Heti: 4 571
Havi: 7 620
Össz.: 2 768 313

Látogatottság növelés
Oldal: Szervác
Névnapi verses köszöntők, képeslapok - Pál Júlia tollából - © 2008 - 2025 - nevnapikoszontok.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »